Bar Ekipmanları

Bir eğlence merkezinde en önemli yerlerden biri bardır. Barı oluşturan malzemeler seçilirken, göze çarpan ve dikkatleri üzerinde toplayan malzemeler seçilmelidir. Bunun için seçilecek bar ekipmanları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Bar Ekipmanları Nelerdir? bar-ekipmanları

Barmenin, içecekleri hazırlama aşaması insanları kendine çeken önemli noktalardandır. Bunun için gerekli ekipman tam olarak barmene tahsis edilmelidir. Başlıca malzemeler ise; shaker, mixing glass, blender, bar mixer, strainer, glass rimmer, buz kırma aletleri, stopper, jigger, bar caddy, pourer, polikarbon saklama kapları, bar kaşığı, buz kovası, buz küreği, karıştırma çubukları, kürdanlar, bardaklar, katı meyve sıkacağı, buz makinesi, narenciye sıkacağı, çerez makinesi, kahve makinesi, bira kulesi ve serpantin, bulaşık makinesi, çöp kovası, tepsi, temizlik malzemeleri, buzdolabı, kuruyemiş ısıtıcısı gibi bar ekipmanları mutlaka olmalıdır.

Bar Ekipmanları Nasıl Kullanılır?

İçkilerin orantılı bir şekilde çalkalanmasını sağlayan ekipmanın adı shaker, yani karıştırıcıdır. Önemli olan nokta karıştırıcı içine gazlı içecek koyulmaması gerektiğidir. Meyvelerin parçalanıp içeceğe karıştırmasını ve tüm buzları ufak parçalara ayrılmasını sağlayan, blender adı verilen doğrayıcı, barmene kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca üstündeki açık noktadan içine istediğiniz malzemeyi ekleyip içeceğe karıştırabilirsiniz.

Yine karıştırma gerektiren fakat kaşık yardımı ile karıştırılması yeterli olan içecekler için mixing glass adı verilen camdan yapılmış karıştırma kapları kullanılmaktadır. Eğer bar bölümünde sütlü ve sıcak içeceklere de yer verecekseniz bar mixer adı verilen, sütün köpürmesini sağlayan ekipmanı kullanmalısınız. Köpükleri almada kullanılan ve içecekleri süzmede kullanılan ekipman adı ise strainerdir.

Bardak etrafını tuz ya da şeker ile çevrelemeye yarayan ekipmanın adı ise glass rimmerdir. Bu ekipmanın en üstünde sünger bulunur, bardak bu kısımda ıslatılır ve daha sonra şeker ya da tuza batırılır.

error: İçerik Kopyalanamaz